XV Rajd Rowerowy LOP i NC ph. „MY kontra Plastik”

    8-osobowy zespół sympatyków SK LOP pod opieką nauczycieli – Małgorzaty Nowakowskiej   i   Krzysztofa Truszczyńskiego, w czwartek,     13 czerwca br. uczestniczył w 15. edycji Rajdu Rowerowego Ligi Ochrony Przyrody i Nadleśnictwa Ciechanów ph. „MY kontra Plastik”.  Na starcie, przed  siedzibą  Nadleśnictwa   stawili się:  Wiktoria Wach,  Zosia  Osiecka  i Asia Chojnacka z klasy 6c oraz Dominika Stryjewska, Amelka Paprocka, Julka Wiśniewska, Staś Butryn i Antek Zalisz z klasy 6ai. Cykliści pokonali ok. 30 km trasę: Ciechanów – Gorysze – Wola Pawłowska – Chotum – Sulerzyż – Nowa Wieś – Gąski – Ciechanów. Rajd wpisał się  w obchody 100-lecia powstania Lasów Państwowych.                                                               Celem wydarzenia były obchody Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej  (22 maja) oraz Światowego Dnia Ochrony Środowiska Naturalnego (5 czerwca). Ważnym celem rajdu była też edukacja w zakresie ochrony przyrody i środowiska, wzmocnienie zaangażowania młodych ludzi w ograniczenie tworzyw sztucznych i popularyzowanie jazdy na rowerze, który jest bezpiecznym dla środowiska środkiem transportu.                 Uroczyste rozpoczęcie Rajdu odbyło się o godz. 900. Zgromadzonych powitał gospodarz, Nadleśniczy Tomasz Dróżdż. Przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie, asp. szt. Rafał Brzeziński, przypomniał obecnym zasady ruchu drogowego i prosił o bezpieczną jazdę.                 Cykliści, zwiedzili składowisko odpadów w Woli Pawłowskiej, dostosowane do wszystkich aktualnie obowiązujących w Polsce wymagań prawnych, będące bardzo ważnym elementem Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Spółka z o.o. w Ciechanowie.                                                                                       Stąd rowerzyści ruszyli do szkółki leśnej w Sulerzyżu, o funkcjonowaniu której opowiedział z-ca Nadleśniczego Piotr Sarnowski. Niedaleko zbiornika przeciwpożarowego w Nowej Wsi, na wszystkich uczestników Rajdu, czekał poczęstunek przy ognisku. Po odpoczynku, młodzi przyrodnicy, w ramach konkursu przyrodniczego, rozwiązywali tematyczne zadania.                              Zespół z naszej szkoły zajął w konkursie I miejsce. Podczas uroczystego podsumowania     Rajdu    w    Parku    Nauki    Torus    wszyscy    uczestnicy i opiekunowie otrzymali nagrody i upominki ufundowane przez Starostę Powiatu Ciechanowskiego, Jana Andrzeja Kaluszkiewicza, Prezesa    Zarządu    Wojewódzkiego    Funduszu    Ochrony    Środowiska    i   Gospodarki   Wodnej w Warszawie, Zbigniewa Deptułę, Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Ciechanowie, Cezarego Chodkowskiego oraz Nadleśniczego Tomasza Dróżdż, za co serdecznie dziękujemy. Warto nadmienić, że Prezes WFOŚiGW przyjechał z Warszawy, aby osobiście wręczyć nagrody.                                                                                      Patronat    honorowy    nad    imprezą     objął   Starosta   Ciechanowski,   a  Patronem  medialnym  było  Radio  7.   Po  zakończeniu  wydarzenia,  red. Edyta Szewczyk przeprowadziła wywiad z członkami naszego zespołu.          Dzięki doskonałej organizacji i pięknej pogodzie, wydarzenie przebiegło bez zakłóceń. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni i już nie mogą się doczekać kolejnej edycji. Mamy nadzieję, że impreza przyczyniła się do pogłębienia świadomości ekologicznej i zachęciła do aktywnego spędzania czasu na rowerze w okolicznych lasach.                                                                                  foto: Nadleśnictwo Ciechanów, Edyta Szewczyk z Radia 7, Małgorzata Nowakowska                                                                                                            link, pod którym można wysłuchać wywiadów uczestników i organizatorów Rajdu: https://radio7.pl/rajd-rowerowy-my-kontra-plastik-odbyl-sie-po-raz15/64420/fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR2_gg9jdzeQ1PLG5zuQkbiJ8YgjJVygLnJlAMlPcjlKetwwQ1LJMDRsK4_aem_Wjm097nPd400y4b5bG6P9g            Małgorzata Nowakowska – opiekun SK LOP

Skip to content