Międzynarodowy Dzień Lasów w 2024 r., roku 100-lecia Lasów Państwowych

  Międzynarodowy Dzień Lasów obchodzony jest od 21 marca  2012 r. i został ustanowiony przez Zgromadzenie ONZ. Tegoroczne hasło to: „Lasy i innowacje – nowe rozwiązania dla lepszego świata”.     Co las ma wspólnego z innowacjami technologicznymi? Szybki rozwój nowoczesnych technologii ma niebagatelne znaczenie dla utrzymania różnorodności biologicznej, ochrony ekosystemów leśnych            i zmniejszenie negatywnych skutków zmiany klimatu. Jako jedyny kraj w Europie posiadamy platformą „Bank Danych o Lasach” (BDL), którą utworzyły i utrzymują  Lasy Państwowe. Platforma ta gromadzi, przetwarza i udostępnia informacje o wszystkich lasach w Polsce. W oparciu o BDL działa m.in. bezpłatna mobilna aplikacja mBDL, z której uczniowie szkoły korzystali podczas warsztatów w ramach „Leśnej szkoły z klimatem”. Usprawnienia technologiczne są kluczowe w zapobieganiu pożarom lasów. Celem systemu ochrony przeciwpożarowej jest jak najszybsze wykrycie dymu, precyzyjne ustalenie miejsca pożaru i umożliwienie jak najszybszego podjęcia działań gaśniczych. To wyjątkowo skuteczny systemem, dzięki któremu większość pożarów udaje się ugasić w fazie początkowej. Nowoczesne badania i nauka przesuwają granice tego, co możemy zrobić z drewnem i innymi produktami leśnymi.          Od budownictwa po medycynę, innowacje w produktach leśnych pomagają tworzyć alternatywy                  dla obciążających środowisko materiałów.

    W ramach tegorocznych obchodów MDL i akcji Lasów Państwowych #sadziMY, uczniowie klas 7b i 7ci posadzili na terenie szkoły sadzonki drzew, podarowane przez Nadleśnictwo Ciechanów. Dziękujemy bardzo i mamy nadzieję, że wyrosną na piękne, dające cień, drzewa. W szkole odbyły się też innowacyjne zajęcia z robotami Photon i Dush o tematyce leśnej, które poprowadziła pani Katarzyna Palińska, nauczyciel informatyki. Na korytarzu szkolnym, członkowie SK LOP opracowali gazetkę nt. Nadleśnictwa Ciechanów, z którym szkoła – od wielu lat – współpracuje.

Zachęcamy do obejrzenia filmu FAO pt. Międzynarodowy Dzień Lasów 2024: Lasy i innowacje – nowe rozwiązania dla lepszego świata

https://www.youtube.com/watch?v=fKZXZaBXsOw

Foto: Kamila Radecka (laboratoria przyszłości)

             Tekst: Małgorzata Nowakowska – opiekun SK LOP

Skip to content