1979

Informujemy, że Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Szkołę Podstawową nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Ciechanowie, adres: ul. Czarnieckiego 40 Ciechanów 06-400 jako Administratora danych. W celu skontaktowania się z Inspektorem Danych Osobowych - Panią Beatą Duch-Kosiorek,  napisz pod adres e-mail: rodobeata@gmail.com.

W sprawie uzgodnień dotyczących gry na boisku przy Szkole Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi proszę o kontakt

p. Pawłem Nowotka nr tel. 500 829 427

NB

Po raz czwarty uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Nocy Biologów na UWM w Olsztynie. Tym razem, podczas 9. edycji tej imprezy w studenckim miasteczku Kortowo, uczestniczyła 14-osobowa grupa uczniów z klas VII ai, VII b, VIII ai i VIII ci, pod opieką nauczycielki biologii Małgorzaty Nowakowskiej. Pogoda nawiązywała do tegorocznego hasła "Globalne zmiany środowiska" (styczeń, a temp. na dworze +9°C, mgła, opady deszczu).

Choć nazwa wydarzenia kazałaby przypuszczać, że na ciekawostki ze świata przyrody trzeba będzie czekać do zmierzchu, młodzi biolodzy rozpoczęli tę Noc już po godz. 9:00 grą „Z Paszportem i mądrą sową”. Udali się do budynku Collegium Biologiae, siedziby Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM. Tam znaleźli miejsce, gdzie wydano im specjalne „paszporty”, które były jednocześnie kartami do gry, w których gracze zbierali specjalne pieczątki. Jedną z pieczątek przystawił  koordynator wydarzenia - dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM. W celu zdobycia pieczątek grupa ruszyła w kierunku uczelnianej szklarni. W szklarni, w „paszporcie” były już trzy pieczątki. Tu, uczestnicy Nocy rzucili okiem na rośliny - przecudne kaktusy i owadożerne rosiczki. Z powrotem udali się do Collegium Biologiae, by w Katedrze Biochemii wziąć udział w warsztatach „Czy barwniki naturalne są eko?”. Zajęcia - to krótki wykład połączony z warsztatami. Uczniowie poznali technologię barwienia barwnikami naturalnymi i jej wpływ na środowisko. Każdy uczestnik sprawdził, jak wyciągi z surowców roślinnych, np. z czerwonej kapusty (cyjanidyna), cebuli (kwercetyna), herbaty (teaflawina), indygowca barwierskiego (indygo), ostryżu długiego (kurkumina) oraz zwierzęcych np. z mszyc (koszenila), wybarwiają wybrane tkaniny i wziął ze sobą „na pamiątkę” kawałek ufarbowanego materiału.

Następnie wszyscy wysłuchali wykładu „Niebezpieczne kleszcze - prawda czy mit?”. Z wykładu dowiedzieli się, jakie gatunki kleszczy są groźne dla człowieka i zwierząt oraz dlaczego,
a także, w jaki sposób należy chronić się przed kleszczami.

Podczas krótkiej przerwy, uczniowie poczęstowali się przygotowanymi przez organizatorów produktami oraz obejrzeli wystawę na temat dokarmiania ptaków – „Jak pomóc, by nie zaszkodzić”. Jeden z uczniów - Kamil Zagrajek - udzielił krótkiego wywiadu do Radia UWM FM 95,9.

Kolejne warsztaty „e-barwniki” dostarczyły uczestnikom zajęć wiedzy na temat najczęściej stosowanych barwników wykorzystywanych przez producentów do barwienia słodyczy, w tym lubianych przez wielu kolorowych drażach M&M's. Młodzież wykonała izolację i rozdziału barwników metodą chromatografii cienkowarstwowej. Na tej podstawie ustaliła barwniki występujące w cukierkach. Są one ukryte pod literkami: E 100 - kurkumina,E 120 - koszenilaE 133błękit brylantowy, E 160a – karoteny, E 160e - β-Apo-8′-karotenalE 171 - ditlenek tytanu. Nieszkodliwe z barwników pozyskiwane są głównie z naturalnych związków – to E 100 i E 160. Okazało się, że najzdrowsze są draże koloru żółtego, a najmniej zdrowe - czekoladowe.

Drugi wykład „Biolog molekularny - współczesny Sherlock Holmes” dotyczył roli DNA w kryminalistyce. Odbył się on w uczelnianej auli, która zrobiła na słuchaczach ogromne wrażenie. Uczniowie dowiedzieli się o zastosowaniu biologii molekularnej w diagnostyce kryminalistycznej.

Cztery uczennice „zerwały się” z wykładu, aby poznać ”Fascynujący świat bakterii”. Część teoretyczną przeprowadził doktorant, a warsztaty studenci Katedry Mikrobiologii i Mykologii. Uczennice były zadowolone, ponieważ statystycznie, na każdą z nich przypadało półtora studenta. A każdy z nich, starał się przekazać jak najwięcej ciekawostek na temat bakterii – jak wyglądają, co jedzą, jak je wyhodować, czy są jadalne, czy wszystkie są groźne, które jedzą ludzie. Pożyteczne bakterie i drożdże (grzyby), żyjące np. w jogurtach, kefirach – uczennice oglądały pod mikroskopem. Dziewczynki wykonały też posiewy bakterii na pożywkach za pomocą prostych przyrządów, używanych w laboratoriach mikrobiologicznych, takich jak ezy i głaszczki.

To spotkanie z naukowcami i studentami UWM było otwarte dla każdego. Pobyt na UWM wykazał, że nasi uczniowie są ciekawi świata. Podczas Nocy dowiedzieli się więcej o kleszczach, bakteriach, barwnikach, zmianach klimatu czy genach. Wyjazd udowodnił, że wiedza jest dla wszystkich, a biologia jest naprawdę interesująca nauką przyrodniczą. Może ten dzień na UWM zmieni sposób patrzenia na świat?

Uczniowie powiedzieli, że warto było pojechać na UWM do Olsztyna, i chcą tam wrócić po raz kolejny!

Fotorelacja w Galerii