Informujemy, że Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Szkołę Podstawową nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Ciechanowie, adres: ul. Czarnieckiego 40 Ciechanów 06-400 jako Administratora danych. W celu skontaktowania się z Inspektorem Danych Osobowych - Panią Beatą Duch-Kosiorek,  napisz pod adres e-mail: rodobeata@gmail.com.

W sprawie uzgodnień dotyczących gry na boisku przy Szkole Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi proszę o kontakt

p. Pawłem Nowotka nr tel. 500 829 427

z pnt 2

Park Nauki Torus w Ciechanowie – jak na centrum nauki przystało – popularyzuje naukę, przybliżając ją zwiedzającym. W ofercie Parku, otwartego nie tak dawno, są już warsztaty chemiczne, prowadzone w ramach Klubu małego Alchemika. Uczestniczyli w nich uczniowie klasy 7 b pod opieką wychowawcy jednocześnie nauczyciela biologii i chemii. Były to zajęcia warsztatowe połączone z pokazem  pt.:" Kolorowy świat wskaźników chemicznych” i "Tajemniczy gaz”.

Uczniowie wczuli się w role prawdziwych badaczy, z pomocą instruktorki przeprowadzali doświadczenia, podczas których badali za pomocą wskaźników pH roztworów, eksperymentowali z „kolorami” i poznawali różne ciekawe zjawiska przyrodnicze związane z suchym lodem, czyli zestalonym dwutlenkiem węgla, który w warunkach normalnych nie topi się, lecz sublimuje.

Zanim jednak siódmoklasiści bawili się w „odkrywców”, zwiedzili z edukatorem panem Marcinem Kamińskim, absolwentem naszej szkoły, sale wystawowe z interaktywnymi eksponatami. Rola edukatora była szczególnie istotna, gdyż był on swoistym przewodnikiem uczniów po świecie nauki, tak aby zwiedzana wystawa dostarczyła nie tylko wrażeń zmysłowych, związanych z oglądaniem, dotykaniem, doświadczaniem, ale też prowadziła do rozwinięcia wiedzy uczniów. Edukator, jako przewodnik po wystawie, omawiał sposób funkcjonowania eksponatów, przedstawiał możliwości interaktywnego korzystania z nich oraz tłumaczył zjawiska jakie odwiedzający mogli obserwować. Każdy z uczestników zwiedzania miał swobodę dotykania i oglądania każdego z eksponatów.

Zainteresowani wystawą byli wszyscy uczniowie, nawet ci, którzy początkowo sceptycznie nastawili się do zwiedzania. Niektórym uczniom brakuje bowiem chęci do zdobywania wiedzy. Ale zarówno zawartość merytoryczna wystaw, jak i forma korzystania z nich wpisana jest w kompetencje, których kształtowanie w uczniach spoczywa na systemie edukacji. Uczniowie samodzielnie badali zjawiska, bawili się, grali, eksperymentowali, odkrywali prawa, badali zależności i wyciągali wnioski – przede wszystkim w obszarach fizyki, matematyki, techniki i sztuki.

Kończąc wizytę w Parku uczniowie skorzystali z oferty Cafe Pitagoras. I zapewne nie była to jednorazowa wizyta, ponieważ serwowane tu lody, gofry, napoje i sok pomarańczowy wywołały miłe kulinarne wrażenia.

Podstawowy cel, jaki zakłada sobie Park Nauki Torus, rozbudzenie motywacji do poznawania świata nauki i zaciekawienie nią, został osiągnięty! A wiedza pozyskana przez uczniów – poprzez zabawę i doświadczanie nauki wszystkimi zmysłami - mocniej zapadła im w pamięci.

Fotorelacja w Galerii