logo_bip.gif

chor banner

Logowanie

Odwiedziło nas już:

731307
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
All days
841
995
8262
10018
731307

Szukaj na stronie

 
Informujemy, że Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Szkołę Podstawową nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Ciechanowie, adres: ul. Czarnieckiego 40 Ciechanów 06-400 jako Administratora danych. W celu skontaktowania się z Inspektorem Danych Osobowych - Panią Beatą Duch-Kosiorek,  napisz pod adres e-mail: rodobeata@gmail.com.   

Twoje dane będziemy przechowywać do czasu załatwienia Twojej sprawy i wygaśnięcia roszczeń z nią związanych. Przysługuje Ci prawo dostępu do swoich danych oraz otrzymania ich kopii, poprawienia, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w każdym czasie. Podanie danych jest dobrowolne.

 

 Drodzy rodzice i uczniowie!

 

Informujemy, że w związku z trwającymi pracami budowlanymi na terenie posesji naszej szkoły plac zabaw zostaje wyłączony z użytkowania do odwołania.

Dyrekcja Szkoły

 

W sprawie uzgodnień dotyczących gry na boisku przy Szkole Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi proszę o kontakt

p. Pawłem Nowotka nr tel. 500 829 427

Dyrekcja Szkoły

zobacz nasze wiadomości22

1

W przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, uczniowie klasy 7 b z wychowawcą panią Małgorzatą Nowakowską nawiedzili najstarszy cmentarz w Ciechanowie przy ul. Płońskiej, gdzie grzebano zmarłych od 1828 r. Znajdują się na nim groby powstańców z 1863 r., działaczy społecznych, uczestników rewolucji 1905 - 07 r., mogiły poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej. Nekropolia, jej brama i ogrodzenie wpisane zostały na wykaz chronionych zabytków nieruchomych.

   Uczniowie uprzątnęli stare nagrobki, o których już nikt nie pamięta. One nie są bezimienne, ale opuszczone i zaniedbane. Wśród nich groby dzieci. Na ciechanowskim cmentarzu jest ich niestety wiele. Ich najbliżsi pewnie już nie żyją, więc, kto ma zadbać o te groby? Siódmoklasiści zgrabili liście, wyrwali chwasty, zapalili znicze. Symboliczne światełko pamięci zapalili również ku czci zamordowanych 3 lipca 1944 r. 30 zakładników w odwet za zastrzelenie niemieckiego ogrodnika. Nazwiska pomordowanych znajdują się również na pamiątkowej tablicy w kościele Matki Boskiej Fatimskiej. Ten zbiorowy grób został wcześniej uprzątnięty przez uczniów z klasy V ei pod opieką wychowawczyni, nauczycielki historii, pedagoga wspomagającego pani Małgorzaty Tyczyńskiej. Od kilku lat nasza szkoła opiekuje się nim na stałe. Lampki zapalono również na zbiorowej mogile ostatniej w Ciechanowie okupacyjnej egzekucji dokonanej przez "siepaczy hitlerowskich" w nocy 16/17 stycznia 1945 r., a także znanych ciechanowian. Pomodlili się w intencji zmarłych. Podczas spaceru cmentarnymi alejkami natknęli się na zabytkową Kaplicę Grobową Sawickich z pocz. XX w. i pomnik społecznika lekarza Franciszka Rajkowskiego.

   Wolontariusze - pani Izabela Duriasz, nauczyciel wychowania fizycznego i wychowawca szkolnej świetlicy, Karolina Filipowicz uczennica klasy VI b wraz ze swoją mamą, Radną Miasta Ciechanów Edytą Rzeplińską-Filipowicz - z puszkami w dłoniach i identyfikatorami uczestniczyły w publicznej zbiórce, z której dochód będzie przeznaczony na rzecz renowacji starych zniszczonych grobów znajdujących się na nekropolii przy ul. Płońskiej. Można było je spotkać 31 października oraz 1 i 2 listopada na obu cmentarzach przy bramach i furtkach. Każdy mógł wesprzeć akcję społecznego komitetu „Wolontariat pamięci” przy organizacyjnym wsparciu Urzędu Miasta Ciechanów, wrzucajcie datek na ratowanie zabytkowych nagrobków. Czy darczyńcy byli hojni – okaże się już wkrótce.

   Bardzo ważne jest, by okazać szacunek osobom zmarłym - dlatego uczniowie nawiedzili cmentarz i posprzątali. Cmentarz wygląda lepiej - jak groby są zadbane, i wtedy też pamięć o tych miejscach i ludziach tu spoczywających, nie umiera.

Fotorelacja w Galerii