Informujemy, że Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Szkołę Podstawową nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Ciechanowie, adres: ul. Czarnieckiego 40 Ciechanów 06-400 jako Administratora danych. W celu skontaktowania się z Inspektorem Danych Osobowych - Panią Beatą Duch-Kosiorek,  napisz pod adres e-mail: rodobeata@gmail.com.

W sprawie uzgodnień dotyczących gry na boisku przy Szkole Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi proszę o kontakt

p. Pawłem Nowotka nr tel. 500 829 427

W przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, uczniowie klasy 7 b z wychowawcą panią Małgorzatą Nowakowską nawiedzili najstarszy cmentarz w Ciechanowie przy ul. Płońskiej, gdzie grzebano zmarłych od 1828 r. Znajdują się na nim groby powstańców z 1863 r., działaczy społecznych, uczestników rewolucji 1905 - 07 r., mogiły poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej. Nekropolia, jej brama i ogrodzenie wpisane zostały na wykaz chronionych zabytków nieruchomych.

Uczniowie uprzątnęli stare nagrobki, o których już nikt nie pamięta. One nie są bezimienne, ale opuszczone i zaniedbane. Wśród nich groby dzieci. Na ciechanowskim cmentarzu jest ich niestety wiele. Ich najbliżsi pewnie już nie żyją, więc, kto ma zadbać o te groby? Siódmoklasiści zgrabili liście, wyrwali chwasty, zapalili znicze. Symboliczne światełko pamięci zapalili również ku czci zamordowanych 3 lipca 1944 r. 30 zakładników w odwet za zastrzelenie niemieckiego ogrodnika. Nazwiska pomordowanych znajdują się również na pamiątkowej tablicy w kościele Matki Boskiej Fatimskiej. Ten zbiorowy grób został wcześniej uprzątnięty przez uczniów z klasy V ei pod opieką wychowawczyni, nauczycielki historii, pedagoga wspomagającego pani Małgorzaty Tyczyńskiej. Od kilku lat nasza szkoła opiekuje się nim na stałe. Lampki zapalono również na zbiorowej mogile ostatniej w Ciechanowie okupacyjnej egzekucji dokonanej przez "siepaczy hitlerowskich" w nocy 16/17 stycznia 1945 r., a także znanych ciechanowian. Pomodlili się w intencji zmarłych. Podczas spaceru cmentarnymi alejkami natknęli się na zabytkową Kaplicę Grobową Sawickich z pocz. XX w. i pomnik społecznika lekarza Franciszka Rajkowskiego.

Wolontariusze - pani Izabela Duriasz, nauczyciel wychowania fizycznego i wychowawca szkolnej świetlicy, Karolina Filipowicz uczennica klasy VI b wraz ze swoją mamą, Radną Miasta Ciechanów Edytą Rzeplińską-Filipowicz - z puszkami w dłoniach i identyfikatorami uczestniczyły w publicznej zbiórce, z której dochód będzie przeznaczony na rzecz renowacji starych zniszczonych grobów znajdujących się na nekropolii przy ul. Płońskiej. Można było je spotkać 31 października oraz 1 i 2 listopada na obu cmentarzach przy bramach i furtkach. Każdy mógł wesprzeć akcję społecznego komitetu „Wolontariat pamięci” przy organizacyjnym wsparciu Urzędu Miasta Ciechanów, wrzucajcie datek na ratowanie zabytkowych nagrobków. Czy darczyńcy byli hojni – okaże się już wkrótce.

Bardzo ważne jest, by okazać szacunek osobom zmarłym - dlatego uczniowie nawiedzili cmentarz i posprzątali. Cmentarz wygląda lepiej - jak groby są zadbane, i wtedy też pamięć o tych miejscach i ludziach tu spoczywających, nie umiera.

Fotorelacja w Galerii