20650

Informujemy, że Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Szkołę Podstawową nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Ciechanowie, adres: ul. Czarnieckiego 40 Ciechanów 06-400 jako Administratora danych. W celu skontaktowania się z Inspektorem Danych Osobowych napisz pod adres e-mail: rodobeata@gmail.com.

Sadzenie roślin w szkolnym ogrodzieW dniach 24 marca do 31 marca w ramach projektu Erasmus+ „From the Past to the Future” uczennice naszej szkoły: Karolina Królikowska, Dominika Czernik, Dominika Łuczak, Marysia Smoleńska, Joanna Wardziak i Katarzyna Burszewska wraz z nauczycielami Panem Patrykiem Wądołowskim, Panią Marzeną Czekałowską oraz Panią Dyrektor Aldoną Krzywicką, uczestniczyli w wymianie międzynarodowej w Sineu na Majorce. Tym razem rolę gospodarza pełniła szkoła IES Sineu oraz nauczyciele biorący udział w projekcie.

Do Sineu przybyliśmy 24 marca w niedzielę. Ten dzień nasi uczniowie spędzili ze swoimi partnerami ze szkoły w Sineu oraz ich rodzinami.W poniedziałek, 24 marca nauczyciele i uczniowie wzięli udział w zajęciach integracyjnych- Ice Breakers. Po zajęciach udaliśmy się do majątku Son Real, położonego na terenie parku. Zwiedzaliśmy Nekropolia, w których pierwszych pochówków prominentnych osób a także wojowników dokonano w VII w p.n.e. Jest to miejsce, w którym nadal intensywnie są prowadzone prace archeologiczne. Następnie udaliśmy się na długi spacer brzegiem morza do miejscowości Son Serra de Marina.

We wtorek 26 marca wzięliśmy udział w warsztatach na temat „Strategie i działania na rzecz ograniczenia rasizmu i uprzedzeń”. Następnie wszyscy uczestniczyliśmy zajęciach z tańca ludowego. Po południu odbyły się warsztaty artystyczne na temat „Różnice i podobieństwa między krajami uczestniczącymi w projekcie”. Był to kolaż artystyczny wykonany wspólnie przez uczniów z Rumunii, Hiszpanii, Turcji i Polski. Największym wyzwaniem tego dnia były warsztaty z fotografii , pod tytułem „Jumpology”, w którym uczestnicy mieli wykonać swoje zdjęcie w ruchu, skacząc. Nie zabrakło też aktywności fizycznej. Na hali sportowej i boisku szkolnym, zorganizowano mecz koszykówki ze szkolną drużyną IES Sineu pod okiem profesjonalnych trenerów.

W środę 27 marca odbył się konkurs na najlepszy esej na temat „Tolerancja”. Zwycięski esej został napisany przez uczestniczkę z Turcji. Następnie wszyscy uczestnicy wzięli udział w seminarium, przeprowadzonym przez Victora E. Uwagba- „Equally Different or Differently Equal”. Po seminarium, wspólnie udaliśmy się do szkolnego ogrodu, żeby posadzić rośliny na pamiątkę naszego spotkania. Resztę dnia spędziliśmy zwiedzając Sineu z przewodnikiem. Odwiedziliśmy również burmistrza miasta Sineu i zabytkowy Ratusz.

W czwartek 28 marca pojechaliśmy do Palma de Mallorca. W planie wycieczki znalazły się:

1. Katedra La Seu, która była budowana przez prawie 400 lat i jest jedną z najwyższych katedr w Europie, a jej architektem był Antoni Gaudi.
  2. Wizyta w Consolat de Mar, który jest siedzibą rządu Balearów
  3. Zwiedzanie Castell de Bellver -zamku, który uchodzi za jedną z ważniejszych warowni w średniowiecznej Europie
  4. Siedziba rządu Balearów i Parlament

W piątek 28 marca nauczyciele wzięli udział w obradach przy okrągłym stole na temat „Ograniczenia przejawów rasizmu i uprzedzeń w edukacji i społeczeństwie”. Po zakończonej debacie,wszyscy uczestnicy udali się do Colonia de Sant Jordi, skąd połyneliśmy na wyspę Cabrera. Cabrera w całości jest Parkiem Narodowym, w którym żyje około 150 gatunków ptaków oraz 80% gatunków jaszczurek, występujących na wyspach. Po powrocie z Cabrery, w szkole IES Sineu odbyły się rozgrywki ligii koszykarskiej dla wszystkich uczestników.

Nie zabrakło też Polskiego akcentu. W sobotę nasza grupa udała się do Valldemossa, niewielkiej miejscowości wśród gór Sierra Tramuntana. Międzynarodową sławę miasteczku Valldemossa przyniósł zimowy pobyt w latach 1838-39 Fryderyka Chopina i francuskiej pisarki George Sand, jeden z najciekawszych romansów XIX wieku. W pomieszczeniach kościoła Kartuzów w Valldemosa, w którym rezydował Fryderyk Chopin, ukończył tworzenie jednych ze swoich najsłynniejszych preludiów (Preludia op.28).

Pobyt w IES Sinue obfitował w wiele ciekawych, profesjonalnie przygotowanych warsztatów poruszających niezwykle ważne kwestie tolerancji, walki z uprzedzeniami i rasizmem oraz wspólnie podejmowanych działań, w celu minimalizacji negatywnych zachowań. Zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc, nie tylko ze względu na piękno krajobrazu ale ważnych z punktu widzenia historii, która ukształtowała współczesnych mieszkańców Majorki. Jesteśmy pełni podziwu dla profesjonalizmu, gościnności oraz niezwykłej energii wszystkich osób zaangażowanych w zorganizowanie tej 4 wymiany w IES Sineu.

Fotorelacja w Galerii