logo_bip.gif

chor banner

Logowanie

Odwiedziło nas już:

662169
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
All days
1172
1886
4841
23442
662169

Szukaj na stronie

 
Informujemy, że Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Szkołę Podstawową nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Ciechanowie, adres: ul. Czarnieckiego 40 Ciechanów 06-400 jako Administratora danych. W celu skontaktowania się z Inspektorem Danych Osobowych - Panią Beatą Duch-Kosiorek,  napisz pod adres e-mail: rodobeata@gmail.com.   

Twoje dane będziemy przechowywać do czasu załatwienia Twojej sprawy i wygaśnięcia roszczeń z nią związanych. Przysługuje Ci prawo dostępu do swoich danych oraz otrzymania ich kopii, poprawienia, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w każdym czasie. Podanie danych jest dobrowolne.

  

DEN

 

 Dzień 14 października 2019 r. jest dniem wolnym.

Uroczystości związane z DEN będą obchodzone 15 października (wtorek) w trakcie zajęć.

Dyrekcja Szkoły

 

 Drodzy rodzice i uczniowie!

Informujemy, że w związku z trwającymi pracami budowlanymi na terenie posesji naszej szkoły plac zabaw zostaje wyłączony z użytkowania do odwołania.

Dyrekcja Szkoły

zobacz nasze wiadomości22

52889907 2555360894537574 3662830328587747328 n

Akcja prozdrowotna "Pokochaj swoje Serce" realizowana w ramach XXVII Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK

Julia Prusińska uczennica klasy III c gimnazjum przygotowując się do udziału w etapie okręgowym XXVII Ogólnopolskiej Olimpiady Zdrowego Stylu Życia PCK poszerzała wiedzę nt. zdrowego stylu życia i jednocześnie realizowała akcję prozdrowotną "Pokochaj swoje Serce". Jej celem była szeroko zakrojona edukacja nt. niewydolności serca.

 

     We współpracy z nauczycielami plastyki - Hanną Długołęcka i Martą Górską - dla uczniów klas V - VIII i oddziałów gimnazjalnych - ogłoszono konkurs plastyczny na plakat i ulotkę, związny z tematyką akcji. W kategorii plakat Jury najwyżej oceniło pracę Alicji Waśniewskiej z kl. VI ai, II miejsce ex aequo zajęli Magda Przytarska z kl. VI ai i Przemek Pawlicki z kl. VI b, a III - Nicol Kwiatkowska z kl. VI ai. Wyróżnienia otrzymały Zuzia Dejnakowska i Zosia Bednarska z kl. III aiG oraz Emilka Prusińska z kl. VI ai, która wykonała plakat promujący akcję. W kategorii ulotka I miejsce uzyskała Julia Pajewska z kl. V ai , II - Kasia Burszewska z kl. III aiG oraz III - Zuzia Klimkiewicz i Kinga Tarnowska z kl. III bG. Najlepsze prace zostały zaprezentowane na wystawie pokonkursowej. Prace podziwiali nie tylko uczniowie, ale też nauczyciele, rodzice i dziadkowie. Mogli je obejrzeć również goście odwiedzający szkołę oraz mieszkańcy miasta np. podczas spotkań osiedlowych z Prezydentem Miasta Ciechanów, które odbywały się w budynku szkoły.

     Do klas integracyjnych naszej szkoły uczęszczają uczniowie z różnymi dysfunkcjami i chorobami, w tym z wrodzonymi wadami serca. Dlatego też w Dniu Św. Walentego przyłączyliśmy się do obchodów Dnia Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca i na lekcjach biologii rozmawialiśmy na teamt możliwości leczenia wad serca, roli wczesnego diagnozowania oraz o Fundacji Serce Dziecka, która w Polsce na co dzień pomaga chorym dzieciom. W celu edukacji młodzieży zorganizowaliśmy "Debatę o Sercu", która toczyła się wokół przyczyn, objawów i wczesnej diagnozy niewydolności serca oraz jej profilaktyki. Przygotowując się do debaty, Julka przeprowadziła wywiad z lekarzem medycyny kardiologiem Marią Bala-Dzilińską, Koordynatorem Oddziału Kardiologicznego Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie na temat niewydolności serca i jej profilaktyki. Gośćmi spotkania byli - pani Maria Bala-Dzilińska - znany i ceniony w Ciechanowie kardiolog oraz pani Aldona Krzywicka dyrektor szkoły. W debacie uczestniczyły 6-osobowe grupy uczniów z klas VII - VIII oraz III gimnazjum. Następnie odbył się "Wielki Test o Sercu", do którego wykorzystano aplikację online Kahoot, która zaktywizowała uczniów i podgrzała pozytywne emocje. W teście sprawdzały swoją wiedzę 2-osobowe zespoły z klas uczestniczących w debacie. I miejsce zajął zespół z kl. VII b - Ania Maliszewska i Mikołaj Grodkowski, II - Justyna Brzeszkiewicz i Szymon Mydlarz z kl. VIII b, a III - Jagoda Orłowska i Ola Mikołajczyk z klasy III cG. Na zakończenie spotkania - Julia podziękowała pani doktor za przybycie na debatę i pomoc w realizacji akcji. Uczestnicy otrzymali od pani kardiolog ulotki oraz zostali poczęstowani - upieczonymi przez Julię - rurkami z kremem kokosowym.

W trosce o aktywność fizyczną najmłodszych uczniów Julka wraz nauczycielką Mariolą Karolewską i opiekunką SK PCK Kamilą Radecką zorganizowały "Roztańczoną przerwę dla najmłodszych", czyli uczniów klas I - III i przedszkolaków. Uczniowie, w holu szkoły, przy muzyce pop oraz latino tańczyli elementy tańca disco, zumby oraz podstawowe kroki samby. Nie zabrakło też gier i zabaw muzycznych. Na koniec dzieci utworzyły pociąg, którym pojechały do sal na zajęcia. Natomiast dla uczniów klas IV - V zorganizowano wydarzenie sportowe "Ruch dla Serca". Scenariusz opracowała Julia we współpracy z koleżankami z koła biologicznego - Julką Lenart i Natalią Mirzejewską oraz panią Barbarą Chełmińską, nauczycielką wychowania fizycznego, opiekunką SKS. W wydarzeniu uczestniczyli również uczniowie klas: VI di, VIII c i III c gimnazjum. Młodsi uczniowie rywalizowali w konkurencjach sportowych (trójskok, limbo, rzuty do kosza, skoki przez skakankę, kręcenie hula-hop, równoważnia, bieg, odbijanie piłeczki) i z pierwszej pomocy (duszność, ból w klatce piersiowej i resuscytacja krążeniowo-oddechowa). Ich starsi koledzy, pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego: Barbary Chełmińskiej, Sylwii Borcz, Arkadiusza Chełmińskiego, Łukasza Komorowskiego i Krzysztofa Truszczyńskiego oraz edukacji dla bezpieczeństwa pani Aldony Chrząszcz, przeprowadzali na tzw. "stacjach" poszczególne konkurencje oraz opiekowali się - przydzielonymi im - grupami uczniów. Wśród dziewczynek I miejsce zajęły ex aequo Kamila Rutkowska z kl. IV b i Wiktoria Kołakowska z kl. V b, II - Maja Kołpaczyńska z kl. V di, III - Alicja Kołakowska z kl. IV d, a wyróżnienia otrzymały: Ala Smolińska i Zosia Jakimiec z kl. IV d, Zosia Nicman i Ola Grabowska z kl. V b oraz Julja Makos i Anastazja Ostaszewska z kl. V di. Spośród chłopców najwięcej punktów uzyskał Mateusz Gołębiewski z klasy V ei, II miejsce uzyskał Dominik Szafrański z kl. V b, a III - Ksawier Walczak z kl. V di. Wyróżnienia otrzymali Filip Fabisiak z kl. V di oraz Bartosz Cepek z kl. V ei.

   W profilaktyce niewydolności serca bardzo ważne jest również monitorowanie podstawowych parametrów układu krążenia ciśnienia tętniczego i tętna oraz pomiary wagi ciała. Dlatego też przez cały czas trwania wydarzenia w gabinecie szkolnej pielęgniarki pani Beaty Trojanowskiej uczestnicy dokonywali pomiarów masy i wzrostu ciała, ciśnienia tętniczego, tętna oraz obliczali BMI.

   Po rozgrywkach sportowych - dla relaksu - uczennice klasy VI b, członkinie Formacji Artystycznej FreakShow Amelka Tańska i Ala Bastkowska zaprezentowały taniec wg własnej choreografii, a Julia Ignatowska z klasy VIII c uczęszczająca do Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Mławie zagrała na skrzypcach piękny utwór Love Story.

   Zdrowie serca zależy nie tylko od aktywności fizycznej, ale również od prawidłowej diety. Dlatego też Julia była inicjatorką warsztatu kulinarnego "Master cook", w którym udział wzięli uczniowie klasy IV ei wraz z wychowawczynią Małgorzatą Tyczyńską. Warsztat odbył się w ramach projektu "Promocja i profilaktyka zdrowia poprzez edukację kulinarną" realizowanego przez Fundację Bank Żywności w Ciechanowie przy współpracy z Urzędem Miasta Ciechanów. Uczniowie zostali podzieleni na grupy zadaniowe. Każda z nich przygotowała zdrowy posiłek - kanapki z warzywami, a także domową nutellę, czyli kremem z bananów, fasoli i kakao oraz wytrawne gofry z zielonego groszku. Po degustacji odbył się quiz wiedzy o zdrowym odżywianiu z nagrodami. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał fartuszek oraz książkę z przepisami zdrowych posiłków. Nad sprawnym i bezpiecznym przygotowaniem potraw czuwały przedstawicielki Fundacji - Monika Jezierska i Jolanta Felba oraz opiekunki koła PCK i wolontariatu - Kamila Radecka i Mariola Szcząchor.

   Dla Serca, oprócz aktywności fizycznej i zdrowej diety, ważny jest dobrostan emocjonalny. Dla wielu ludzi, w tym dzieci i młodzieży wielką miłością są Bracia Mniejsi. Szkoła od lat wspiera podopiecznych Schroniska dla Bezpańskich Zwierząt w Pawłowie, a ostatnio też Stowarzyszenia Pies i Spółka - zbierając i przekazując różne dary. Zaproszenie na spotkanie z uczniami klasy VI b przyjęły wolontariuszki Stowarzyszenia - panie Ilona Kowalska i Sylwia Susek Suwisz, które przeprowadziły warsztat ph. "Pomagajmy Braciom Mniejszym" na temat prawidłowej opieki nad zwierzętami, roli sterylizacji, zapobieganiu bezdomności, ochrony i obrony praw zwierząt, pomocy bezdomnym zwierzętom oraz roli jaką pełnią one w naszym życiu. Wolontariuszki pokazały prezentację multimedialną, w której zamieściły również zdjęcia zwierząt zadoptowanych, w nowych domach, nawet za granicą. Za okazaną pomoc zwierzętom przebywającym w azylach Stowarzyszenia szkoła otrzymała dyplom z podziękowaniem.

   W ramach akcji, wśród społeczności szkolnej, Julka przeprowadziła badanie nawyków żywieniowych i ankietę online dotyczącą wyborów produktów żywieniowych. Za dokonanie prawidłowego wyboru (zdrowego produktu) była nagroda – kawałek ciasta wuzetki z fasoli, upieczony przez Julię. Wnioski z ankiety oraz badania napawają optymizmem, ponieważ zarówno dorośli, jak i uczniowie wybierali najczęściej zdrowe produkty i mają - w większości - prawidłowe nawyki żywieniowe. Wszak szkoła należy do Sieci Szkół Promujących Zdrowie!

   Uroczyste podsumowanie akcji, wręczenie dyplomów, wyróżnień i nagród odbyło się 25 marca br. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym! Życzymy Wam kolejnych sukcesów!

   Mamy nadzieję, że udział w akcji przyczynił się do wzrostu poziomu wiedzy na temat niewydolności serca oraz wzmocnił postawy prozdrowotne jej uczestników.

   Akcję prozdrowotną "Pokochaj swoje Serce" przeprowadził zespół w składzie: Julia Prusińska, Małgorzata Nowakowska - opiekun przygotowujący Julkę do Olimpiady, Kamila Radecka i Mariola Szcząchor - opiekunki szkolnego koła PCK i koła wolontariatu, Barbara Chełmińska i Sylwia Borcz - nauczycielki wychowania fizycznego, Hanna Długołęcka i Marta Górska - nauczycielki plastyki, Aldona Chrząszcz - nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa.

Do działań przyłączyli się koledzy i koleżanki Julki z klasy, szczególnie Ola Mikołajczyk, członkowie szkolnych kół biologicznego i LOP - Julia Lenart, Natalia Mirzejewska, Zuzia Szafrańska, Julia Ignatowska, Zosia Bednarska, Zuzia Dejnakowska. Julkę wspierali Rodzice oraz siostra Emilka, uczennica klasy VI ai, która wykonała plakat promujący akcję. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do realizacji akcji - skadamy serdeczne podziękowania. Jesteście Wielcy. Życzymy Wam Zdrowego Serca!

 52833097 2555361331204197 8464323823842361344 n

52889907 2555360894537574 3662830328587747328 n

image2 9

Olimpiada PCK zdj 3

Olimpiada PCK zdj 7

Olimpiada PCK zdj 8

Olimpiada PCK zdj 9

Olimpiada PCK zdj 10

Olimpiada PCK zdj 11

Olimpiada PCK zdj 13

Olimpiada PCK zdj 18

Olimpiad PCK zdj 19

 

Fotorelacja w Galerii