Informujemy, że Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Szkołę Podstawową nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Ciechanowie, adres: ul. Czarnieckiego 40 Ciechanów 06-400 jako Administratora danych. W celu skontaktowania się z Inspektorem Danych Osobowych - Panią Beatą Duch-Kosiorek,  napisz pod adres e-mail: rodobeata@gmail.com.

Szanowni Rodzice.

Serdecznie zapraszam przedstawicieli trójek klasowych na zebranie Rady Rodziców,

które odbędzie się 20 listopada 2019 r. o godzinie 1700.

Przewodnicząca Rady Rodziców

Beata Kurek

W dniach 5-10 listopada 2018 roku uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 7  z Oddziałami Integracyjnymi w Ciechanowie wzięli udział w wyjeździe do Buzau położonego na Wołoszczyźnie w Rumunii.Międzynarodowe spotkanie odbyło się w ramach finansowanego z programu Erasmus+ projektu „From the Past to the Future”.

W wyjeździe uczestniczyli uczniowie Maja Susek, Marta Skibińska, Oliwier Skibiński, Antoni Parólski, Jakub Lisowski oraz Szymon Grzywiński oraz nauczyciele Natalia Grabowicz i Patryk Wądołowski. Partnerami w projekcie są 4 szkoły położone w różnych zakątkach Europy. W związku z tym do Rumunii przyjechali także uczniowie i nauczyciele    z małego miasteczka Sineu znajdującego się na Majorce, wyspie należącej do Hiszpanii oraz z wielkiej metropolii, Istambułu, położonego w Turcji. Rolę gospodarzy pełnili oczywiście rumuńscy nauczyciele i uczniowie.

Celem wizyty było przełamywanie stereotypów, poznanie podobieństw i różnic w procesie edukacyjnym i wymiana osobistych doświadczeń między uczestnikami projektu.

Dni spędzone w Rumunii minęły wszystkim niezwykle szybko. Codziennie działo się coś interesującego. Gospodarze dbali o to aby goście mogli dowiedzieć się jak najwięcej o ich mieście, regionie i kraju.

Dzieci były zakwaterowane u rumuńskich rodzin. Dzięki temu mogły w pełni poczuć jak wygląda życie w Rumunii. Nikt nie czuł się obco ponieważ goście i gospodarze mieli okazję poznać się już wcześniej w czasie spotkania w Polsce, które miało miejsce w maju tego roku.

Młodzież i ich opiekunowie, którzy przyjechali w ramach wymiany uczestniczyli we wspólnych posiłkach poznając w ten sposób tradycyjne rumuńskie potrawy. W czasie jednego z posiłków również goście mieli możliwość zaprezentowania swoich smakołyków. Była więc okazja do spróbowania aromatycznej sobresady – tradycyjnej kiełbasy z Majorki, chałwy i różnych słodkości prosto z Turcji. Polska grupa poczęstowała wszystkich różnymi kiełbasami i tradycyjnymi polskimi serami.

W czasie wizyty uczniowie i nauczyciele z wszystkich partnerskich krajów odwiedzili kilka rumuńskich szkół. Mieli okazję poznać jak wyglądają sale lekcyjne, podpatrzeć jak nauczyciele prowadzą zajęcia. Goście brali również udział w licznych seminariach i warsztatach. Wśród uczniów został zorganizowany również konkurs na esej na temat migracji. Za najlepszą pracę uznano pracę uczennicy z Turcji. Nauczyciele wzięli udział w seminarium w czasie którego omawiano przyczyny i skutki wczesnego kończenia nauki.

W Rumunii naprawdę nie było czasu na nudę. Gospodarze pokazali gościom swoje miasto Buzau, którym żyje ok. 130 tys. ludzi. Młodzi turyści i ich opiekunowie zobaczyli pałac, w którym obecnie znajduje się ratusz oraz odwiedzili muzeum historyczne.

W programie pobytu przewidziany został całodzienny wyjazd do Transylwanii, nazywanej w Polsce Siedmiogrodem. W czasie podróży była okazja do podziwiania krajobrazu rumuńskich partii Karpat. Głównym celem wyjazdu była wizyta w zamku w miejscowości Bran. Został wzniesiony w XIV w i stanowił ważny punkt obronny. Od 1920 r pełnił funkcję letniej rezydencji rumuńskiej królowej Marii, która była wnuczką brytyjskiej królowej Wiktorii. W skład tej warowi wchodzi kilka wież. Można z nich podziwiać piękne widoki i wykonywać tak lubiane przez młodych podróżników grupowe fotografie. W zamku odnajdziemy zabytkowe przedmioty liczące niemal 100 lat a czasem nawet więcej. Najciekawsze są tu sekretne, ciasne i bardzo strome schody. Łączą ze sobą piętra 1 i 3. Przejście nimi może wywołać dreszczyk emocji. Licznych turystów do zamku przyciąga legenda Drakuli. Wszystko to za sprawą XIX – wiecznego, irlandzkiego pisarza, Brama Stokera, który przypuszczalnie osadził tu fabułę swojej najsłynniejszej powieści. Dzięki niemu zamek uchodzi za siedzibę wampira Drakuli. Prawdopodobny pierwowzór hrabiego Drakuli, Wlad Palownik, jednak nigdy w tym zamku nie mieszkał. Dla wszystkich uczestników wyjazdu była to wspaniała lekcja historii.

Z kolei, niezapomnianą lekcję geografii, uczestnicy wyjazdu otrzymali w czasie krótkiej wycieczki w okolice miejscowości Paclele. Znajdują się tam największe w Europie błotne wulkany. Nie mają one jednak żadnego związku z wulkanami lawowymi. Ze stożkowych kraterów o niewielkiej wysokości wylewa się błotnista mieszanina wody, iłu oraz piasku. Źródłem całego zjawiska jest wydobywający się z dużej głębokości na powierzchnię gaz ziemny. Błotne wulkany w tym rejonie są niezwykle cenne przyrodniczo i już w 1924 r. tereny te zostały objęte ochroną.

Uczniowie i ich opiekunowie w czasie całego pobytu otrzymali też liczne lekcje muzyki. Zarówno dorośli mieszkańcy Rumunii jak i dzieci bardzo chętnie śpiewają i tańczą. Znają liczne tradycyjne piosenki i tańce. Gospodarze swoją wiedzą i umiejętnościami dzielili się ze swoimi gośćmi.

Rumunii okazali się wspaniałymi gospodarzami. Ciepłymi, gościnnymi i niezwykle towarzyskimi ludźmi. Jak powiedział Pan Patryk Wądołowski – W podróżach nie jest najważniejsze miejsce, do którego się jedzie, ale mieszkający tam ludzie.