Informujemy, że Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Szkołę Podstawową nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Ciechanowie, adres: ul. Czarnieckiego 40 Ciechanów 06-400 jako Administratora danych. W celu skontaktowania się z Inspektorem Danych Osobowych napisz pod adres e-mail: iod.ciechanow@rodowsamorzadach.pl.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Rzek Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi we współpracy z Zakładem Wodociągów i Kanalizacji w Ciechanowie zorganizowała Festiwal Wody. Wśród zaproszonych gości byli pracownicy ZWiK: pan Jerzy Ryziński, Prezes Zarządu - inicjator i patron honorowy wydarzenia, pan Artur Giziński, Wiceprezes Zarządu i pani Halina Bastkowska, Prokurent Zakładu, a także przedstawiciel Polskiego Związku Wędkarskiego, pan Henryk Grześ, Prezes Zarządu Okręgu, członek Zarządu Głównego oraz Radny Rady Miasta Ciechanów Wiesław Brzozowski. Gości powitała pani dyrektor Aldona Krzywicka. Pan Ryziński zaprezentował film przedstawiający działalność ZKiW, zdobywcy wielu prestiżowych nagór, i jego 80-letnią historię.

W tematykę Festiwalu wprowadzili obecnych pani Małgorzata Nowakowska, koordynator Festiwalu oraz prowadzący imprezę - Zosia Bednarska i Wiktor Pokrzywnicki, członkowie szkolnego koła LOP. Od nich uczestnicy usłyszeli wiele ciekawostek dotyczących wody, Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego "Dolona Rzeki Łydyni" oraz zagrożeń płynących z nieodpowiedzialnych postaw człowieka. Podczas Festiwalu edukacja przenikała się ze sztuką, kulturą i sportem. Stawiano czoła globalnym wyzwaniom ekologicznym. Czy świat bez wody może istnieć? Na to, i inne pytania szukano odpowiedzi m.in. w słowach piosenek "Świat bez wody" w wykonaniu Ani Wysockiej i "Piosenki o zdrowej wodzie" w wykonaniu Nadii Lesińskiej, Zosi Jakimiec, Kuby Kwiatkowskiego z zespołem.

Uczestnicy przyjrzeli się bliżej relacji człowieka z wodą. Ola Kosewska i Ania Stawińska, zaprezentowały mądrości ludowe - potwierdzone przez naukę - z wodą w tle: "Częste mycie skraca życie" i "Zimna woda zdrowia doda". Następnie przeprowadziły wśród publiczności konkurs - niedokończone przysłowia. Do wspólnej zabawy z kroplami wody zachęciła Marta Skibińska z zespołem tanecznym w składzie: Amelka Kazimierska, Maja Lewandowska, Marysia Zielińska w piosence "Deszczowy blues" oraz zespół - Ola Grabowska, Andrzej Dubrownik, Szymon Napiórkowski, Łukasz Kurek, Nadia Lesińska, Zosia Jakimiec, który zaśpiewał piosenkę "Solo z parasolem". Walkę dobra ze złem, zaprezentowały w ekspresyjnym tańcu do utworu Michaela Jacksona, Ala Bastkowska, Amelka Tańska i Dominika Łuczak. Dziewczynki same ułożyły choreografię do swojego występu.

Odbyły się też dwa pokazy. Pierwszy, dotyczył zasobów wody na świecie i połączony był z konkursem dla widowni, który przygotowali członkowie szkolnego koła biologicznego - Julia Prusińska i Julia Ignatowska. Drugi - wody przed i po jej oczyszczeniu - zaprezentował pan Artur Filipczyk, kierownik laboratorium ZWiK.

Młodzież poznała wiele znaczeń wody: zdrowotne, klimatotwórcze, wypoczynkowe. Dla młodych wędkarzy przygotowano konkurs rozpoznawania gatunków ryb żyjących w Łydyni. Najwięcej poprawnych odpowiedzi udzielił Kacper Pniewski. Członkowie Szkolnego Koła Scrabble, pod opieką pani Anny Długołęckiej, układali wyrazy kojarzące się z wodą. Z niewielką przewagą zwyciężył zespół chłopców - Maciek Garliński I Jakub Kraska. Woda to również relaks i sporty wodne. Na Festiwalu nie zabrakło więc rywalizacji sportowej. 6-osobowe drużyny z klas: VI b, VII a, VII c, VIII b, VIII c, III ai i III c, wystartowały w trzech konkurencjach. Wygrał zespół z klasy III c. Panel sportowy przygotowały panie Sylwia Borcz i Natalia Grabowicz.

W trakcie Festiwalu, pod okiem pani Hanny Długołęckiej, odbył się konkurs plastyczny "Woda - nasz największy skarb". Jury wyłoniło najlepsze prace. Największe uznanie zdobyła praca Zuzi Deynakowskiej. Wielu uczniów, pod opieką nauczycieli plastyki, pań Marty Górkiej i Hanny Długołęckiej, przygotowało tematyczne prace na wystawę, którą można było podziwiać podczas trwania festiwalu. Pani Marta, na okoliczność Festiwalu, wykonała wspaniałą dekorację.

W trakcie imprezy, na ekranie pojawiały się kolejno slajdy, nawiązujące do zagadnień poruszanych podczas wydarzenia. Prezentację multimedialną przygotowała pani Katarzyna Palińska. Opiekunkami wykonawców piosenek i układów tanecznych były panie Anna Burszewska i Hanna Długołęcka. Sponsorami nagród był ZWiK w Ciechanowie oraz pan Henryk Grześ z PZW.

Na zakończenie Festiwalu, pani Dyrektor podziękowała gościom za przybycie i ufundowane nagrody, a nauczycielom za przygotowanie imprezy.

Mamy nadzieję, że chwile spędzone razem, zapadną na długo w pamięci uczestników Festiwalu, a wiedza, jaką zdobyli będzie procentowała proekologicznymi postawami. Zróbmy wszystko co w naszej mocy, aby złe nawyki ludzi nie spowodowały ogromnej katastrofy ekologicznej!