620846
1927
620846

Informujemy, że Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Szkołę Podstawową nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Ciechanowie, adres: ul. Czarnieckiego 40 Ciechanów 06-400 jako Administratora danych. W celu skontaktowania się z Inspektorem Danych Osobowych napisz pod adres e-mail: rodobeata@gmail.com.

Członkowie szkolnego koła działającego przy szkole uczestniczyli w dniu 8 czerwca br. w wycieczce do Białowieskiego Parku Narodowego (BPN). Pod tą nazwą funkcjonuje od 1947 r. i uważany jest za jeden z najstarszych parków narodowych w Polsce. BPN chroni najlepiej zachowany fragment Puszczy Białowieskiej – ostatni na niżu Europy las naturalny, o charakterze pierwotnym. Charakteryzuje się dużą różnorodnością biologiczną. Symbolem Parku - tak jak LOP - jest żubr, największy ssak lądowy Europy. Puszcza Białowieska okazała się dla żubra nizinnego ostatnią ostoją. Obecnie w Puszczy Białowieskiej żyje najliczniejsza populacja wolnościowa żubra na świecie. W polskiej jej części liczy ona ok. 500 osobników. BPN jest jedynym polskim obiektem przyrodniczym, wpisanym przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa. Stanowi też najważniejszą – centralną strefę Rezerwatu Biosfery Białowieża.

Jednym z celów wycieczki było uczczenie wybitnego polskiego uczonego, współzałożyciela - przed 90-laty - Ligi Ochrony Przyrody oraz inicjatora utworzenia Białowieskiego Parku Narodowego, profesora botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Przewodniczącego Państwowej Rady Ochrony Przyrody - Władysława Szafera. Głaz z tablicą upamiętniającą profesora młodzi przyrodnicy zobaczyli podczas wędrówki po najcenniejszej przyrodniczo części BPN, za bramą do Rezerwatu Ścisłego. Młodzież zwiedziła Rezerwat Pokazowy Żubrów i uczestniczyła w zajęciach warsztatowych w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym BPN. W rezerwacie, w warunkach zbliżonych do naturalnych, uczestnicy wycieczki zobaczyli żubry, koniki polskie typu tarpana, łosie, jelenie, sarny, dziki, żubronie, wilki i rysie. W nowoczesnym budynku Muzeum, w sposób innowacyjny i atrakcyjny zapoznali się z najbardziej charakterystycznymi dla Puszczy zbiorowiskami leśnymi, procesami ekologicznymi i zjawiskami przyrodniczymi. W części kulturowej ekspozycji zobaczyli sposoby historycznego użytkowania Puszczy na przestrzeni wieków. W Muzeum zagadnienia przyrodnicze przedstawiane są za pośrednictwem realistycznych dioram, w realizacji których wykorzystano wiele środków ekspresyjnego wyrazu: światło sceniczne, dźwięki, wielkoformatowe, barwne fotografie, makiety. Dodatkowo zainstalowano komputery wyposażone w ekrany dotykowe zapewniające dostęp do dodatkowej informacji. To wszystko sprawiło, że młodzieży bardzo spodbało się to Muzeum. Elementem kończącym pobyt w Puszczy Białowieskiej było integracyjne ognisko na terenie Skansenu Siło Budy. Do Ciechanowa wrócili późnym wieczorem - zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń.

Warto nadmienić, iż Zarząd Główny LOP uchwalił Uchwałę nr 1/2018 z dnia 10.02.2018 roku w sprawie Puszczy Białowieskiej, w której apeluje o poszerzenie granic Białowieskiego Parku Narodowego https://www.lop.org.pl/uchwała-nr-12018-zarządu-głównego-ligi-ochrony-przyrody-z-dnia-10.02.2018-roku-ws.-puszczy-białowieskiej