logo_bip.gif

chor banner

Logowanie

Odwiedziło nas już:

620846
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
All days
435
1492
1927
24861
620846

Szukaj na stronie

 
Informujemy, że Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Szkołę Podstawową nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Ciechanowie, adres: ul. Czarnieckiego 40 Ciechanów 06-400 jako Administratora danych. W celu skontaktowania się z Inspektorem Danych Osobowych napisz pod adres e-mail: rodobeata@gmail.com.   

Twoje dane będziemy przechowywać do czasu załatwienia Twojej sprawy i wygaśnięcia roszczeń z nią związanych. Przysługuje Ci prawo dostępu do swoich danych oraz otrzymania ich kopii, poprawienia, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w każdym czasie. Podanie danych jest dobrowolne.

 

 Drodzy rodzice i uczniowie!

Informujemy, że w związku z trwającymi pracami budowlanymi na terenie posesji naszej szkoły plac zabaw zostaje wyłączony z użytkowania do odwołania.

Dyrekcja Szkoły

zobacz nasze wiadomości22

Członkowie szkolnego koła działającego przy szkole uczestniczyli w dniu 8 czerwca br. w wycieczce do Białowieskiego Parku Narodowego (BPN). Pod tą nazwą funkcjonuje od 1947 r. i uważany jest za jeden z najstarszych parków narodowych w Polsce. BPN chroni najlepiej zachowany fragment Puszczy Białowieskiej – ostatni na niżu Europy las naturalny, o charakterze pierwotnym. Charakteryzuje się dużą różnorodnością biologiczną. Symbolem Parku - tak jak LOP - jest żubr, największy ssak lądowy Europy. Puszcza Białowieska okazała się dla żubra nizinnego ostatnią ostoją. Obecnie w Puszczy Białowieskiej żyje najliczniejsza populacja wolnościowa żubra na świecie. W polskiej jej części liczy ona ok. 500 osobników. BPN jest jedynym polskim obiektem przyrodniczym, wpisanym przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa. Stanowi też najważniejszą – centralną strefę Rezerwatu Biosfery Białowieża.

Jednym z celów wycieczki było uczczenie wybitnego polskiego uczonego, współzałożyciela - przed 90-laty - Ligi Ochrony Przyrody oraz inicjatora utworzenia Białowieskiego Parku Narodowego, profesora botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Przewodniczącego Państwowej Rady Ochrony Przyrody - Władysława Szafera. Głaz z tablicą upamiętniającą profesora młodzi przyrodnicy zobaczyli podczas wędrówki po najcenniejszej przyrodniczo części BPN, za bramą do Rezerwatu Ścisłego. Młodzież zwiedziła Rezerwat Pokazowy Żubrów i uczestniczyła w zajęciach warsztatowych w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym BPN. W rezerwacie, w warunkach zbliżonych do naturalnych, uczestnicy wycieczki zobaczyli żubry, koniki polskie typu tarpana, łosie, jelenie, sarny, dziki, żubronie, wilki i rysie. W nowoczesnym budynku Muzeum, w sposób innowacyjny i atrakcyjny zapoznali się z najbardziej charakterystycznymi dla Puszczy zbiorowiskami leśnymi, procesami ekologicznymi i zjawiskami przyrodniczymi. W części kulturowej ekspozycji zobaczyli sposoby historycznego użytkowania Puszczy na przestrzeni wieków. W Muzeum zagadnienia przyrodnicze przedstawiane są za pośrednictwem realistycznych dioram, w realizacji których wykorzystano wiele środków ekspresyjnego wyrazu: światło sceniczne, dźwięki, wielkoformatowe, barwne fotografie, makiety. Dodatkowo zainstalowano komputery wyposażone w ekrany dotykowe zapewniające dostęp do dodatkowej informacji. To wszystko sprawiło, że młodzieży bardzo spodbało się to Muzeum. Elementem kończącym pobyt w Puszczy Białowieskiej było integracyjne ognisko na terenie Skansenu Siło Budy. Do Ciechanowa wrócili późnym wieczorem - zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń.

Warto nadmienić, iż Zarząd Główny LOP uchwalił Uchwałę nr 1/2018 z dnia 10.02.2018 roku w sprawie Puszczy Białowieskiej, w której apeluje o poszerzenie granic Białowieskiego Parku Narodowego https://www.lop.org.pl/uchwała-nr-12018-zarządu-głównego-ligi-ochrony-przyrody-z-dnia-10.02.2018-roku-ws.-puszczy-białowieskiej