logo_bip.gif

Logowanie

Odwiedziło nas już:

439914
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
All days
841
886
2345
15136
439914

Szukaj na stronie

 
Informujemy, że Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Szkołę Podstawową nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Ciechanowie, adres: ul. Czarnieckiego 40 Ciechanów 06-400 jako Administratora danych. W celu skontaktowania się z Inspektorem Danych Osobowych napisz pod adres e-mail: iod.ciechanow@rodowsamorzadach.pl.   

Twoje dane będziemy przechowywać do czasu załatwienia Twojej sprawy i wygaśnięcia roszczeń z nią związanych. Przysługuje Ci prawo dostępu do swoich danych oraz otrzymania ich kopii, poprawienia, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w każdym czasie. Podanie danych jest dobrowolne.

 

 

zobacz nasze wiadomości22

21 marca br. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Lasów, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2012 r. W tym roku odbywał się on pod hasłem „Międzynarodowy Dzień Lasów. Lasy i zrównoważone miasta”. To dobra okazja do przypomnienia istotnej roli lasów oraz ich niebagatelnego wpływu na środowisko i globalny klimat. Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Lasów został poświęcony lasom i zieleni w miastach oraz wokół ośrodków miejskich. Dlatego też, uczniowie klasy V b, pod opieką wychowawczyni Małgorzaty Nowakowskiej, jednocześnie opiekunki SK LOP, udali sie na wycieczkę do pobliskiego lasu Śmiecińskiego i połączyli ją z odwiedzinami leśnków w Nadleśnictwie Ciechanów. Lasy są otwarte dla wszystkich. Można korzystać z ich bogactwa i piękna, jednak na określonych zasadach, których strzegą służby leśne każdego dnia.

Podczas warsztatów terenowych w lesie młodzież uczyła się orientowania mapy, określała kierunki za pomocą kompasu, rozwiązywała zagadki, wykonywała pomiary pierśnicy drzew i oszacowywała ich wiek. Natomiast leśnicy - pani Maja Dygul-Nastaszyc i pan Mariusz Opas - opowiedzieli wiele ciekawostek o lesie i swojej pracy. Odbył się też konkurs rozponawania głosów przyrody. To nie było łatwe zadanie, ale wzbudziło wśród uczniów wiele emocji! Na zakończnie spotkania uczniowie podziękowali leśnikom za gościnę i udali się w drogę powrotną do szkoły. Pierwszy dzień wiosny upłynął piątoklasistom w przyjemnej atmosferze i pozwolił spojrzeć na las nieco z innej perspektywy.

Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się więcej na temat znaczenia terenów zielonych, w tym lasów, dla mieszkańców miast, zachęcamy do przeczytania poniższych informacji.

1. Lasy i drzewa przechowują węgiel, który pomaga łagodzić skutki zmian klimatu na obszarach miejskich i wokół nich.

2. Drzewa poprawiają lokalny klimat, pomagając zaoszczędzić energię zużywaną na ogrzewanie o około 20-50 procent.

3. Strategiczne rozmieszczenie drzew na terenach zurbanizowanych może obniżyć temperaturę powietrza o 8 stopni Celsjusza, redukując o 30 proc. zapotrzebowanie na klimatyzację.

4. Drzewa miejskie to doskonałe filtry powietrza, usuwające szkodliwe zanieczyszczenia z powietrza i drobncząsteczkowy pył.

5. Drzewa zmniejszają hałas, ponieważ stanowią naturalną osłonę przed szumem z pobliskich dróg i terenów przemysłowych.

6. Lokalne populacje wykorzystują owoce, orzechy, liście i owady występujące na drzewach, aby produkować z nich żywność oraz leki.

7. Paliwo drzewne pozyskiwane z miejskich drzew i zasadzonych lasów na obrzeżach miast zapewnia energię odnawialną do gotowania i ogrzewania, co zmniejsza presję na lasy naturalne i naszą zależność od paliw kopalnych.

8. Lasy na obszarach miejskich i wokół nich pomagają filtrować i regulować wodę, przyczyniając się do wysokiej jakości dostaw słodkiej wody dla setek milionów ludzi. Lasy zapobiegają również powodziom, ponieważ przechowują wodę w swoich gałęziach i glebie.

9. Dobrze zarządzane lasy oraz tereny zielone w miastach i wokół nich zapewniają środowisko do życia, pokarm i schronienie dla wielu gatunków roślin i zwierząt, wpływając pozytywnie na różnorodność biologiczną.

10. Miejskie tereny zielone zachęcają do aktywnego i zdrowego trybu życia, zapobiegają chorobom oraz służą jako miejsce spotkań towarzyskich.