21 marca br. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Lasów, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2012 r. W tym roku odbywał się on pod hasłem „Międzynarodowy Dzień Lasów. Lasy i zrównoważone miasta”. To dobra okazja do przypomnienia istotnej roli lasów oraz ich niebagatelnego wpływu na środowisko i globalny klimat. Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Lasów został poświęcony lasom i zieleni w miastach oraz wokół ośrodków miejskich. Dlatego też, uczniowie klasy V b, pod opieką wychowawczyni Małgorzaty Nowakowskiej, jednocześnie opiekunki SK LOP, udali sie na wycieczkę do pobliskiego lasu Śmiecińskiego i połączyli ją z odwiedzinami leśnków w Nadleśnictwie Ciechanów. Lasy są otwarte dla wszystkich. Można korzystać z ich bogactwa i piękna, jednak na określonych zasadach, których strzegą służby leśne każdego dnia.

Podczas warsztatów terenowych w lesie młodzież uczyła się orientowania mapy, określała kierunki za pomocą kompasu, rozwiązywała zagadki, wykonywała pomiary pierśnicy drzew i oszacowywała ich wiek. Natomiast leśnicy - pani Maja Dygul-Nastaszyc i pan Mariusz Opas - opowiedzieli wiele ciekawostek o lesie i swojej pracy. Odbył się też konkurs rozponawania głosów przyrody. To nie było łatwe zadanie, ale wzbudziło wśród uczniów wiele emocji! Na zakończnie spotkania uczniowie podziękowali leśnikom za gościnę i udali się w drogę powrotną do szkoły. Pierwszy dzień wiosny upłynął piątoklasistom w przyjemnej atmosferze i pozwolił spojrzeć na las nieco z innej perspektywy.

Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się więcej na temat znaczenia terenów zielonych, w tym lasów, dla mieszkańców miast, zachęcamy do przeczytania poniższych informacji.

1. Lasy i drzewa przechowują węgiel, który pomaga łagodzić skutki zmian klimatu na obszarach miejskich i wokół nich.

2. Drzewa poprawiają lokalny klimat, pomagając zaoszczędzić energię zużywaną na ogrzewanie o około 20-50 procent.

3. Strategiczne rozmieszczenie drzew na terenach zurbanizowanych może obniżyć temperaturę powietrza o 8 stopni Celsjusza, redukując o 30 proc. zapotrzebowanie na klimatyzację.

4. Drzewa miejskie to doskonałe filtry powietrza, usuwające szkodliwe zanieczyszczenia z powietrza i drobncząsteczkowy pył.

5. Drzewa zmniejszają hałas, ponieważ stanowią naturalną osłonę przed szumem z pobliskich dróg i terenów przemysłowych.

6. Lokalne populacje wykorzystują owoce, orzechy, liście i owady występujące na drzewach, aby produkować z nich żywność oraz leki.

7. Paliwo drzewne pozyskiwane z miejskich drzew i zasadzonych lasów na obrzeżach miast zapewnia energię odnawialną do gotowania i ogrzewania, co zmniejsza presję na lasy naturalne i naszą zależność od paliw kopalnych.

8. Lasy na obszarach miejskich i wokół nich pomagają filtrować i regulować wodę, przyczyniając się do wysokiej jakości dostaw słodkiej wody dla setek milionów ludzi. Lasy zapobiegają również powodziom, ponieważ przechowują wodę w swoich gałęziach i glebie.

9. Dobrze zarządzane lasy oraz tereny zielone w miastach i wokół nich zapewniają środowisko do życia, pokarm i schronienie dla wielu gatunków roślin i zwierząt, wpływając pozytywnie na różnorodność biologiczną.

10. Miejskie tereny zielone zachęcają do aktywnego i zdrowego trybu życia, zapobiegają chorobom oraz służą jako miejsce spotkań towarzyskich.