logo_bip.gif

chor banner

Logowanie

Odwiedziło nas już:

586671
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
All days
564
794
3113
17882
586671

Szukaj na stronie

 
Informujemy, że Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Szkołę Podstawową nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Ciechanowie, adres: ul. Czarnieckiego 40 Ciechanów 06-400 jako Administratora danych. W celu skontaktowania się z Inspektorem Danych Osobowych napisz pod adres e-mail: rodobeata@gmail.com.   

Twoje dane będziemy przechowywać do czasu załatwienia Twojej sprawy i wygaśnięcia roszczeń z nią związanych. Przysługuje Ci prawo dostępu do swoich danych oraz otrzymania ich kopii, poprawienia, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w każdym czasie. Podanie danych jest dobrowolne.

 

zobacz nasze wiadomości22

W ramach udziału w XXVI Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Zycia, Ewa Julia Kowalska przeprowadziła akcję ,,Kap, kap, kap - jak kropelka zmieniaj świat". Plakat promujący akcję wykonała koleżanka Ewy - Maja Chylińska z klasy III ai. Ewa tak wyjaśnia cel akcji - "W tym roku obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę – to ważna rocznica dla każdego Polaka. Każdy mieszkaniec naszego kraju chciałby jakoś pomóc ojczyźnie w tym szczególnym okresie. Akcja miała na celu zwrócenie uwagi na metody wspomagania realizacji wielkich celów przez każdego człowieka, w miarę jego własnych możliwości – bo przecież kropla drąży skałę. Jeżeli kilka osób, kilka kropelek zmieni coś w swoim życiu: zacznie zdrowiej się odżywiać, dbać o sprawność fizyczną i intelektualną, a także chronić środowisko, to w perspektywie czasu obywatele Polski będą zdrowsi - powstanie deszcz złożony z małych kropel.

Nieosiągalne cele i granice przestaną istnieć." Na początku przeprowadzono ankietę, w której wzięły udział 83 osoby. Każdej z nich zadano 12 pytań. Celem ankiety było uzyskanie odpowiedzi na temat poznania trybu życia potencjalnych uczestników akcji i analiza, na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, układając plan całego przesięwzięcia. Pierwszym elementem było wydarzenie sportowe promujące aktywny styl życia "Przez sport i dietę do zdrowia". Zostało ono przeprowadzone z pomocą pana Adama Nałęcza dla uczniów kl. II ai. Członkowie koła biologicznego i LOP włączyli się w przygotowania quizu ekologicznego podczas warsztatów ekologicznych Kampanii "Odetchnij! Czyste mazowieckie". Wydrukowano książeczki i ulotki, które przekazano chętnym uczniom. W klasach, które uczestniczyły w warsztatach, jedna z lekcji biologii bądź godzina wychowawcza dotyczyła problematyki smogu. Na facebooku szkoły zamieszczono informację na temat konkursu: "Jak dbać o czyste powietrze?", adresowanego do wszystkich mieszkańców województwa mazowieckiego. Jego organizatorem był Mazowiecki Urząd Wojewódzki i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Zwycięzcą konkursu został uczeń klasy V b Przemysław Pawlicki. Celem kampanii było propagowanie zachowań proekologicznych i dbałość o czyste powietrze oraz uświadomienie, że nasze zachowania mają wpływ na ograniczenie zanieczyszczenia powietrza. Kolejnym elementem akcji było przygotowanie "Choinki Nadziei" dla studentów Akademii Przyszłości, pobierających indywidualną naukę od wolontariuszy - tzw. SuperW. Studentami są uczniowie szkoły, którzy mają kłopoty w nauce. Dzieci te są niepewne, często przestraszone, na lekcjach wycofane. Drzewko podarowało Nadleśnictwo Ciechanów, a przyozdobili je uczniowie klasy V b. Głównym celem zorganizowania "Choinki Nadziei" było kształtowanie szlachetnych i otwartych postaw wśród uczniów i zainspirowania ich też do przeżycia ekologicznych świąt: zachęcenia do oszczędzania energii, ograniczenia ilości odpadów, kupienia naturalnej choinki, ubrania jej w ozdoby z recyklingu i niemarnowania jedzenia.

To bardzo ważne, by uczniowie się rozwijali i poznawali ciągle coś nowego, dlatego też zorganizowano wyjazd po wiedzę na "Noc Biologów" zorganizowaną przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Podczas wycieczki uczniowie zobaczyli jak tętni życie w Kortowie - miasteczku studenckim, także to laboratoryjno-akademickie. Wzięli udział w eksperymentach, obserwacjach mikroskopowych, wykładach, pokazach, wystawach i grze terenowej. Dowiedzieli się m.in. czym jest "genetyka zachowania", poznali historię biologii molekularnej w kryminalistyce oraz niezwykłe owady z epoki dinozaurów. Odwiedzili też kawiarenkę naukową, gdzie w kameralnych warunkach rozmawiali z prawdziwymi naukowcami, w studenckim barze zjedli drugie śniadanie, a w uczelnianej szklarni dowiedzieli się, jak w domowych warunkach wykonać naturalne kosmetyki regenerujące skórę. Przy okazji zwiedzili Bibliotekę Uniwersytecką, która jest najnowocześniejszą i największą tego typu placówką w regionie.

Czy zdobywanie wiedzy musi być nudne? Na pewno nie. I właśnie o swojej pasji w barwny sposób opowiedział, zaproszony do szkoły na spotkanie, Samuel Sosnowski, absolwent szkoły, znany już w Polsce ornitolog, ostatnio częsty gość programów telewizyjnych Dzień Dobry TVN i Pytanie na śniadanie, czynny obrączkarz ptaków, obecnie student biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Samuel spotkał się z uczniami z klas: V ai, V b i oddziału gimnazjalnego II bs, rozmawiał z nimi o swojej turystycznej wyprawie ornitologicznej do Izraela.

W ramach akcji przeprowadzono również debatę "Czy jestem kroplą, która drąży skałę?". Jej tematem była ochrona środowiska w gospodarstwie domowym. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy II c gimnazjum i V b. Do debaty włączyli się uczniowie edukacji wczesnoszkolnej z klasy II b pod opieką wychowawczyni, pani Danuty Romkowskiej, przedstawiając happening na temat smogu. Uczestnicy debaty wykazali się zaangażowaniem w rozwiązanie poważnego problemu coraz bardziej zanieczyszczonego środowiska. Wspólnie doszli do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem jest dbanie o środowisko i podejmowanie różnorakich czynności we własnym zakresie, jak te drobne kropelki.

Przeprowadzona ankieta „Kap, kap, kap – jak kropelka zmieniaj świat – czyli o twoim trybie życia” sprowokowała nas również do zorganizowania degustacji zdrowych posiłków. Odbyła się ona dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów, którzy przygotowali kilkanaście potraw wraz z dołączonymi przepisami, a także pomagali przy organizacji wydarzenia. Degustacja cieszyła się sporym zainteresowaniem, dzięki czemu mit niesmacznych, ale zdrowych posiłków został obalony. Uczniowie robili zdjęcia przepisów potraw, które im najbardziej smakowały. Niektóre przepisy zniknęły ze stołów, a wielu uczniów dopytywało się o nie. Dlatego też przepisy ulubionych dań zebrano w zbiór, który Ewa nazwała "Przepiśnikiem". Najsmaczniejsze według uczestników były ciasteczka, szaszłyki owocowe i mieszane, a także ,,owocowe jeże”. Zdrowy styl życia, to nie tylko prawidłowa dieta, to również aktywność fizyczna. Uczniowie szkoły uczęszczają na różnorodne, pozalekcyjne zajęcia sportowe, odbywające się w różnych klubach sportowych i tanecznych. Zapytano wybranych uczniów, co daje im uprawianie sportu w życiu codziennym. Wywiadów udzielili - Damian Biliński i Dominik Zajkowski z klasy III c, obaj trenują piłkę nożną w MKS Ciechanów oraz Julka Wojciechowska - tańcząca w FreakShow - mistrzyni świata, z klasy III bi. Rozmawiała z nimi Karina Ziemińska, z klasy III ai, a filmy nakręcał Kacper Kawecki - z tej samej klasy. Po wywiadach dopingowano szkolnej drużynie UKS NIKE Ciechanów, która była gospodarzem turnieju półfinałowego Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Chcąc uczcić stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, postanowiono zorganizować imprezę w terenie, która nawiązywałaby do historii naszej małej ojczyzny oraz propagowała aktywność fizyczną, połączoną z nauką, integracją i wspólnym działaniem według określonych reguł. Te elementy połączono, organizując Szkolny Bieg na Orientację. Jego tytuł - "Las, który Nie-zapomniał" - nawiązuje do obchodów Dnia Polskiej Niezapominajki, podczas którego pamięta się o ochronie przyrody, ale ma on także na celu zachowanie od zapomnienia ważnych w życiu chwil, osób, miejsc i sytuacji. Opracowano scenariusz Biegu, a jego realizacja odbędzie się 15 maja br. na bazie leśnej ścieżki przyrodniczej Nadleśnictwa Ciechanów. Autorami tego przedsięwzięcia są: panie - Małgorzata Nowakowska i Katarzyna Palińska oraz Ewa Julia Kowalska.

Za pomoc w realizacji akcji dziękujemy najbliższym Ewy, dyrekcji, nauczycielom, uczniom i ich rodzicom oraz absolwentom. Życzymy Ewie powodzenia w etapie okręgowym Olimpiady w Warszawie!