Informujemy, że Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Szkołę Podstawową nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Ciechanowie, adres: ul. Czarnieckiego 40 Ciechanów 06-400 jako Administratora danych. W celu skontaktowania się z Inspektorem Danych Osobowych napisz pod adres e-mail: iod.ciechanow@rodowsamorzadach.pl.

Już od trzech lat, na początku stycznia, członkowie Koła Biologicznego i Szkolnego Koła LOP, a uczestnicy zajęć rozwijających z biologii w ramach projektu pn. „Ciechanów miastem nowoczesnej edukacji” w 2017 r. od lat dwóch, wyruszają do Olsztyna. Tam, na Wydziale Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego uczestniczą w Nocy Biologów, która ma na celu przekazanie wiedzy przyrodniczej oraz wyników prowadzonych na UWM badań naukowych. Oficjalnie, w tym roku, impreza rozpoczęła się tak, jak noc w porze zimowej, czyli ok. godziny 15-ej, za oknem trzymał mróz, ale wyjątkowo nie było śniegu. Uczniowie szkoły rozpoczęli tę Noc w samo południe - warsztatami "Fascynujący świat pijawek", podczas których mieli okazje poznać różnorodność świata pijawek, kojarzonego z krwiopijną pijawką lekarską.

W oczekiwaniu na kolejne zajęcia przyrodnicy udali się na spacer po Kortowie - miasteczku akademickim uznawanym za najpiękniejszy kampus uniwersytecki w Polsce i jeden z najpiękniejszych w Europie. Mijając kolejne Domy Studenta, tzw. akademiki, boiska sportowe, sklepy, kluby studenckie, dotarli do skutego lodem Jeziora Kortowskiego. Przeszli obok przystani i skorzystali z możliwości zwiedzenia obiektu dydaktyczno-doświadczalnego - Szklarni WBiB. W szklarniowej kolekcji znajdują się rośliny z różnych stref klimatycznych, w tym wiele sukulentów z rodzaju aloes oraz żyworódka, z któych można otrzymać naturalne kosmetyki regenerujące skórę. Następnie uczniowie, podzieleni na trzy grupy, uczestniczyli w warsztatach, pokazach, wykładach i dydaktycznej grze terenowej. Podczas wykładu „Genetyka zachowania” dowiedzieli się w jakim stopniu geny, a w jakim otaczające nas środowisko wpływa na to jacy jesteśmy, jak się zachowujemy. "Co w sobie mają kleszcze?" - to wykład, który dotyczył biologii kleszczy i nadal aktualnego problemu chorób odkleszczowych. O polimorfiiźmie genomowego DNA w diagnostyce kryminalistycznej i genetycznego profilu sprawcy dowiedzieli się uczniowie, którzy uczestniczyli w wykładzie "Biolog molekularny – współczesny Sherlock Holmes". O żywej skamieniałość – weta, niezwykłym owadzie z Nowej Zelandii oraz skamieniałości pasożytującej na dinozaurach - wojsiłce, dowiedzieli się ci, którzy wybrali się na wykład o Straszylli nieprawdopodobnej. Młodzi biolodzy uczestniczyli również w warsztatach związanych z mikroskopowaniem. W czasie zajęć "Świat pod mikroskopem" i "Świat w skali mikro" samodzielnie przygotowywali preparaty mikroskopowe i oglądali je pod mikroskopem świetlnym. Zobaczyli m.in. jak wyglądają komórki roślin i grzybów, aparaty szparkowe u trzykrotki, komórki wydzielnicze u pelargonii, włoski u dziewanny, ziarna skrobia ziemniaka, ziarna pyłku i „kwiat paproci”. Dowiedzieli się czym jest „rdza” występująca na roślinach. Celem warsztatów "Tajemniczy świat mikroorganizmów" było przybliżenie podstawowych informacji o niewidocznych gołym okiem i najliczniej występujących mieszkańcach Ziemi. Uczestnicy samodzielnie wykonywali doświadczenia mikrobiologiczne i zapoznali się z tajnikami pracy mikrobiologa. Liczna grupa uczniów pod opieką Natalii Grabowicz, wzięła udział w dydaktycznej grze terenowej, której celem było rozwikłanie "Tajemnicy Moli Książkowych" namalowanych na dachówkach, które były ukryte na terenie Biblioteki Uniwersyteckiej (1 poziom), odgadnięcie zagadki (2 poziom), i odczytanie hasła ukrytego pod kodem QR (3 poziom). Przy okazji zwiedzili Bibliotekę, która jest najnowocześnią i największą tego typu placówką w regionie. Podróż do Olsztyna i z powrotem odbywała się środkami transportu publicznego - pociągami i autobusami miejskimi. To tańszy, ekologiczny i sprzyjający integracji grupy sposób przemieszczania się. Warto dodać, że kilkanaście osób było na Nocy Biologów po raz kolejny. Najmłodszym uczestnikiem wycieczki był Kuba Kwiatkowski z klasy V b, a najstarszym Kuba Brodowski, absolwent, uczeń klasy pierwszej biologiczno-medycznej I Liceum Ogólnokształcącego w Ciechanowie, stypendysta Mazowieckiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych - najlepsza inwestycja w człowieka w roku szkolnym 2017/2018, który swój projekt napisał pod kierunkiem pani Nowakowskiej. Biologia jest nauką do końca niepoznaną i dlatego wyjazd do Olsztyna, kontakt z pracownikami naukowymi i studentami UWM, udział w wykładach w auli czy warsztatach w specjalistycznych laboratoriach był niezwykłym wydarzeniem dla młodych ludzi. Wielu z nich zadeklarowało, że w przyszłym roku również weźmie udział w tym wydarzeniu. Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim studiowało wielu naszych absolwentów, obecnie weterynarię studiuje Martyna Piwnicka, a mikrobiologię Olga Głuśniewska. Obie studentki należały do Koła Biologicznego i były laureatkaimi oraz finalistkami wielu konkursów biologicznych w gimnazjum. Olga od września 2017 r. przez pięć miesięcy studiowała na University of Ostrava w Czechach w ramach programu Erasmus+. Może w przyszłości któryś z uczestników wyjazdu pójdzie w ich ślady? Opiekunami grupy były panie - Natalia Grabowicz, Anna Burszewska i Małgorzata Nowakowska.

Tekst: Małgorzayta Nowakowska

Foto: Natalia Grabowicz, Adam Krzemiński

Videorelacja Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego z Nocy Biologów 2018

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem redaktora Krzysztofa Kowalskiego