logo_bip.gif

chor banner

Logowanie

Odwiedziło nas już:

516129
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
All days
75
671
5076
20647
516129

Szukaj na stronie

 
Informujemy, że Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Szkołę Podstawową nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Ciechanowie, adres: ul. Czarnieckiego 40 Ciechanów 06-400 jako Administratora danych. W celu skontaktowania się z Inspektorem Danych Osobowych napisz pod adres e-mail: rodobeata@gmail.com.   

Twoje dane będziemy przechowywać do czasu załatwienia Twojej sprawy i wygaśnięcia roszczeń z nią związanych. Przysługuje Ci prawo dostępu do swoich danych oraz otrzymania ich kopii, poprawienia, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w każdym czasie. Podanie danych jest dobrowolne.

zobacz nasze wiadomości22

Już od trzech lat, na początku stycznia, członkowie Koła Biologicznego i Szkolnego Koła LOP, a uczestnicy zajęć rozwijających z biologii w ramach projektu pn. „Ciechanów miastem nowoczesnej edukacji” w 2017 r. od lat dwóch, wyruszają do Olsztyna. Tam, na Wydziale Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego uczestniczą w Nocy Biologów, która ma na celu przekazanie wiedzy przyrodniczej oraz wyników prowadzonych na UWM badań naukowych. Oficjalnie, w tym roku, impreza rozpoczęła się tak, jak noc w porze zimowej, czyli ok. godziny 15-ej, za oknem trzymał mróz, ale wyjątkowo nie było śniegu. Uczniowie szkoły rozpoczęli tę Noc w samo południe - warsztatami "Fascynujący świat pijawek", podczas których mieli okazje poznać różnorodność świata pijawek, kojarzonego z krwiopijną pijawką lekarską.

W oczekiwaniu na kolejne zajęcia przyrodnicy udali się na spacer po Kortowie - miasteczku akademickim uznawanym za najpiękniejszy kampus uniwersytecki w Polsce i jeden z najpiękniejszych w Europie. Mijając kolejne Domy Studenta, tzw. akademiki, boiska sportowe, sklepy, kluby studenckie, dotarli do skutego lodem Jeziora Kortowskiego. Przeszli obok przystani i skorzystali z możliwości zwiedzenia obiektu dydaktyczno-doświadczalnego - Szklarni WBiB. W szklarniowej kolekcji znajdują się rośliny z różnych stref klimatycznych, w tym wiele sukulentów z rodzaju aloes oraz żyworódka, z któych można otrzymać naturalne kosmetyki regenerujące skórę. Następnie uczniowie, podzieleni na trzy grupy, uczestniczyli w warsztatach, pokazach, wykładach i dydaktycznej grze terenowej. Podczas wykładu „Genetyka zachowania” dowiedzieli się w jakim stopniu geny, a w jakim otaczające nas środowisko wpływa na to jacy jesteśmy, jak się zachowujemy. "Co w sobie mają kleszcze?" - to wykład, który dotyczył biologii kleszczy i nadal aktualnego problemu chorób odkleszczowych. O polimorfiiźmie genomowego DNA w diagnostyce kryminalistycznej i genetycznego profilu sprawcy dowiedzieli się uczniowie, którzy uczestniczyli w wykładzie "Biolog molekularny – współczesny Sherlock Holmes". O żywej skamieniałość – weta, niezwykłym owadzie z Nowej Zelandii oraz skamieniałości pasożytującej na dinozaurach - wojsiłce, dowiedzieli się ci, którzy wybrali się na wykład o Straszylli nieprawdopodobnej. Młodzi biolodzy uczestniczyli również w warsztatach związanych z mikroskopowaniem. W czasie zajęć "Świat pod mikroskopem" i "Świat w skali mikro" samodzielnie przygotowywali preparaty mikroskopowe i oglądali je pod mikroskopem świetlnym. Zobaczyli m.in. jak wyglądają komórki roślin i grzybów, aparaty szparkowe u trzykrotki, komórki wydzielnicze u pelargonii, włoski u dziewanny, ziarna skrobia ziemniaka, ziarna pyłku i „kwiat paproci”. Dowiedzieli się czym jest „rdza” występująca na roślinach. Celem warsztatów "Tajemniczy świat mikroorganizmów" było przybliżenie podstawowych informacji o niewidocznych gołym okiem i najliczniej występujących mieszkańcach Ziemi. Uczestnicy samodzielnie wykonywali doświadczenia mikrobiologiczne i zapoznali się z tajnikami pracy mikrobiologa. Liczna grupa uczniów pod opieką Natalii Grabowicz, wzięła udział w dydaktycznej grze terenowej, której celem było rozwikłanie "Tajemnicy Moli Książkowych" namalowanych na dachówkach, które były ukryte na terenie Biblioteki Uniwersyteckiej (1 poziom), odgadnięcie zagadki (2 poziom), i odczytanie hasła ukrytego pod kodem QR (3 poziom). Przy okazji zwiedzili Bibliotekę, która jest najnowocześnią i największą tego typu placówką w regionie. Podróż do Olsztyna i z powrotem odbywała się środkami transportu publicznego - pociągami i autobusami miejskimi. To tańszy, ekologiczny i sprzyjający integracji grupy sposób przemieszczania się. Warto dodać, że kilkanaście osób było na Nocy Biologów po raz kolejny. Najmłodszym uczestnikiem wycieczki był Kuba Kwiatkowski z klasy V b, a najstarszym Kuba Brodowski, absolwent, uczeń klasy pierwszej biologiczno-medycznej I Liceum Ogólnokształcącego w Ciechanowie, stypendysta Mazowieckiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych - najlepsza inwestycja w człowieka w roku szkolnym 2017/2018, który swój projekt napisał pod kierunkiem pani Nowakowskiej. Biologia jest nauką do końca niepoznaną i dlatego wyjazd do Olsztyna, kontakt z pracownikami naukowymi i studentami UWM, udział w wykładach w auli czy warsztatach w specjalistycznych laboratoriach był niezwykłym wydarzeniem dla młodych ludzi. Wielu z nich zadeklarowało, że w przyszłym roku również weźmie udział w tym wydarzeniu. Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim studiowało wielu naszych absolwentów, obecnie weterynarię studiuje Martyna Piwnicka, a mikrobiologię Olga Głuśniewska. Obie studentki należały do Koła Biologicznego i były laureatkaimi oraz finalistkami wielu konkursów biologicznych w gimnazjum. Olga od września 2017 r. przez pięć miesięcy studiowała na University of Ostrava w Czechach w ramach programu Erasmus+. Może w przyszłości któryś z uczestników wyjazdu pójdzie w ich ślady? Opiekunami grupy były panie - Natalia Grabowicz, Anna Burszewska i Małgorzata Nowakowska.

                                                                                                       Tekst: Małgorzayta Nowakowska

                                                                                                      Foto: Natalia Grabowicz, Adam Krzemiński

Videorelacja Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego z Nocy Biologów 2018

 

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem redaktora Krzysztofa Kowalskiego

w "Tygodniku Ciechanowskim" nr 5 z 30 stycznia 2018 r. -  "Wyprawa po wiedzę"

 

 

Relacja Ani Wysockiej, uczennicy klasy VII c
na blogu wydziałowym Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM (kliknij)